Spring menu over

Af trafikale grunde vil arbejdet blive udført som natarbejde fra kl. 19 til 05.
 
Første nat bliver søndag aften/nat den 15. juni, hvor der først skal fræses i den gamle asfalt for at gøre klar til asfalteringen. Det må derfor forventes, at det vil støje natten til mandag, tirsdag og onsdag. Herefter skal der lægges striber, som man formentlig ikke vil bemærke.
 
Mens der arbejdes, vil vejen være helt lukket for trafik. Det vil være muligt for beboere at komme til og fra deres bolig. Beboere skal dog være forberedt på, at det kan være nødvendigt, at man kun kan komme ud den ene vej, da asfaltmaskinerne er i gang den modsatte vej. Der vil være en kort periode mens indkørslerne passeres med asfaltmaskinen, hvor det ikke er muligt at komme ind og ud.
 
Vi beklager de gener, som det vil medføre, men beder om forståelse og respekt for skiltning og de folk, som udfører arbejde på vejen. De gør det for os, som færdes på vejene.

Hvis der er spørgsmål hertil, er du velkommen til at skrive til vejingeniør Niels Albrechtsen, nialb@hillerod.dk eller evt. ringe til Trafik, Vej og Park på tlf. 7232 2241.

Trafik, Vej og Park

Telefontider

Mandag - tirsdag kl. 10 - 14

Onsdag lukket 

Torsdag kl. 10 - 17

Fredag kl. 10 - 12

Brug Digital Post, hvis du skriver om dig, et familiemedlem eller andre personfølsomme oplysninger.

Hillerød Kommune - logo