Børneergoterapeut til Skolen ved Skoven
Sammen åbner vi døre i livet.
Er du ergoterapeut og har du interesse og gerne erfaring inden for vidtgående specialundervisning, vil du måske være med til at åbne døre i livet for vores elever.Da Skolen ved Skoven vokser til 105 elever fordelt på 12 klasser, søger vi en ergoterapeut i 30-35 ugentlige timer med tiltrædelse den 1. august 2026.
Vi er særligt på udkig efter en ergoterapeut som har erfaring med at arbejde med elever med autisme og komorbide lidelser indenfor bl.a. spiseforstyrrelser, OCD og sansemæssige udfordringer.
Skolen ved Skoven er en specialskole for elever med svære generelle indlæringsvanskeligheder. Samtidig har mange af eleverne autisme og ADHD. En del har fysiske handicaps og forskellige plejebehov.
Eleverne er inddelt efter alder og funktionsniveau i 12 klasser. Vi lægger stor vægt på, at vi er én skole med én fælles opgave, nemlig at sikre læring, trivsel og udvikling for alle elever både i undervisningen og i HFO.
Du vil være tilknyttet spor 3, som er for eleverne med svær autisme, store sociale vanskeligheder og sansemæssige udfordringer. Her skal du bl.a. være optaget af at arbejde med elevernes sociale samspil, kommunikation og sanseintegration. Du bliver en del af børnegrupperne og de tværfaglige teams omkring eleverne og vil indgå i de skolerelaterede aktiviteter dagen igennem.
Din arbejdstid fordeles i de to klasser, vi har i dette spor, men du vil også blive en del af et terapeutisk team bestående af ergo- og fysioterapeuter og talepædagoger.
Nogle af de kvalifikationer vi søger, er:
- Interesse for vidtgående specialundervisning og elever med forskellige handicap
- Gerne erfaring inden for autismeområdet og integration af motoriske træning samt sanseintegration
- Forståelse for den enkelte elevs behov og udvikling
- Fleksibilitet og humoristisk sans
- At du kan indgå i et tæt forældresamarbejde
- At du kan indgå i tværfagligt samarbejde med mange faggrupper: Lærere, pædagoger, pædagogmedhjælpere, fysioterapeuter, talepædagoger, psykologer m.fl.
- At du kan arbejde i teams omkring klasserne
- At du har lyst til at arbejde med udgangspunkt i skolens værdier, som er Nærvær- Ligeværd
Vi kan bl.a. tilbyde:
- De mest fantastiske og unikke elever
- Et fagligt spændende miljø med kolleger og en ledelse, der arbejder ud fra skolens vision –
Sammen åbner vi døre i livet
- Et godt arbejdsmiljø med en god omgangstone, samt tillid til og respekt for hinanden
- Ugentlige teammøder, afdelingsmøder, pædagogiske aftner samt personaleweekend
- Løbende videreuddannelse
Hvis du kan se dig selv i det beskrevne, er du velkommen til at kontakte os på telefon 72 32 72 00 og aftale et besøg/rundvisning på skolen.
Løn og ansættelsesvilkår efter gældende overenskomst for ergoterapeuter.
Ansøgningsfrist
Mandag den 8. juni 2026.Ansøgningen sendes elektronisk via linket
Hos os er det ikke kun arbejdet, der tæller, men også menneskene bag.
I fællesskab gør vi hver dag en forskel for kommunens mere end 54.000 borgere, og vi sætter pris på det helt særlige bidrag, som du kommer med. Vi er stolte af at gå nye veje og sammen finde løsninger på de udfordringer, som møder os. Hillerød Kommune er en fleksibel arbejdsplads, hvor vi tror på værdien af både forskellighed og sammenhold. Det er vigtigt, at alle føler sig anerkendt og respekteret, for hos os er arbejdsglæde en forudsætning for den gode kvalitet og tilfredse borgere.
Ansøgningsfrist
8. juni 2026
Tiltrædelse
1. august 2026
Kontakt
Skolen ved Skoven, telefon 72 32 72 00
Arbejdssted
Skolen ved Skoven
Ansættelsesforhold
Ansættelse sker efter gældende overenskomst og lønnen aftales med den forhandlingsberettigede organisation.