Spring menu over

Sundhedsprofilen udkommer hvert fjerde år og er baseret på en stor spørgeskemaundersøgelse, som mere end 135.000 borgere over 16 år i hele landet har besvaret. Målgruppen er meget bred og deltagerne er tilfældigt udvalgt. I Hillerød Kommune har 1.103 personer svaret. Det svarer til 45 procent af dem, der har modtaget undersøgelsen.

”Det er et rigtig godt pejlemærke for både os i Kommunalbestyrelsen og for forvaltningen at få de her tal fra Sundhedsprofilen. Det giver os et indblik i, hvordan det står til med sundheden blandt borgerne, og det kan vi bruge til at prioritere indsatser i de kommende år. Jeg er sikker på, at Ældre, Social og Sundhedsudvalget vil få stor glæde af undersøgelsen,” siger borgmester Christoffer Lorenzen.

Færre ensomme blandt ældre

Ensomheden blandt borgerne i kommunen er den samme som i 2021, hvor undersøgelsen sidst blev foretaget, nemlig 12 procent. Men blandt de 65+ årige er den faktisk faldet fra 8 procent i 2021 til 5 procent i 2025.

Og netop ensomhed blandt ældre har der allerede været en indsats mod. Den handler om at hjælpe ældre, der er særligt sårbare, har sparsomt netværk eller har en funktionsnedsættelse, med at slippe af med ensomheden. Borgerne har fået ensomhedsbesøg af forebyggelseskonsulenter, som hjælper dem med at finde nye fællesskaber. Det kan være i Frivilligcentret eller Grønnegadecentret, eller det kan være besøgsvenner gennem Ældre Sagen eller Røde Kors med mere.

”Ingen ældre skal sidde alene med følelsen af ensomhed. Derfor er jeg også rigtig glad for at se, at indsatsen med forebyggende besøg og fællesskaber faktisk ser ud til at gøre en forskel. Alle kan opleve ensomhed, og det er helt naturligt. Men vedvarende ensomhed kan være et stort problem, der blandt andet øger risikoen for sygdom og i værste tilfælde død. Derfor er det også dejligt at se, at ensomheden er faldet blandt de 65+ årige,” siger Jette Juul, formand for Ældre, Social og Sundhedsudvalget, og tilføjer:

”Sundhedsprofilen giver os et klart billede af, hvor vi skal sætte ind. For mig er det helt afgørende, at vi styrker forebyggelsen, så færre borgere bliver syge i første omgang. Den kommende folkesundhedslov kan forhåbentlig give kommunerne bedre muligheder for netop det arbejde.”

Især unge ryger mindre

Et andet område, hvor der ses et tydeligt fald fra 2021 til 2025, er daglig rygning, som er faldet fra 12 procent til 8 procent. Den er faktisk faldet i alle aldersgrupper, men især blandt de unge mellem 16 og 34 år ses et stort fald. I 2021 røg 13 procent dagligt, mens det i 2025 kun er 4 procent.

Undersøgelsen viser desværre ikke, om det er, fordi de unge i Hillerød Kommune er gået over til andre former for nikotinprodukter, men på landsplan kan man se, at det i nogen grad er tilfældet. Dog er stigningen i brug af andre nikotinprodukter ikke stor nok til fuldstændigt at opveje faldet i daglig rygning.

I 2025 var kommunen med i et forskningsprojekt, som skulle hjælpe unge på uddannelserne med at kvitte nikotinen. Om det har betydning for det store fald, ved vi ikke, da resultaterne fra projektet endnu ikke ligger klar.

Det viser tallene også

Sundhedsprofilen kigger på mange forskellige aspekter af sundhed, og desværre ser flere af dem ikke alt for godt ud i Hillerød Kommune.

Der er en stigning i borgere, der selv vurderer deres helbred som mindre godt eller dårligt. Der er også en stigning i borgere, der oplever stress eller er generet af søvnproblemer. Tendensen er den samme hos resten af Region Hovedstadens borgere.

Til gengæld er der også en stigning i svær overvægt blandt borgere i Hillerød Kommune, hvilket ellers har haft et mindre fald i regionen.

På den positive side er alkoholforbruget faldet, og kun 13 procent svarer, at de drikker mere end 10 genstande om ugen.

Hillerød Kommune - logo