På jagt efter svampe og enzymer
På Kornmarkskolen afdeling Skævinge er 6.B i gang med en enzymjagt. Det er et undervisningsforløb, som LIFE Fonden tilbyder, og som lader eleverne være forskere i skoletiden.
Enzymjagten strækker sig over fem uger, og her skal eleverne lære om enzymer som katalysatorer i kroppens processer, i naturen og i industriel produktion. En af de ting, de skal, er at se nærmere på naturens enzymer. De skal nemlig ud at samle svampe – både dem, man kan se med det blotte øje, men også de mere usynlige svampesporer, der sidder på bark, blade og grene og i jorden. Men inden de slippes ud i naturen med bakker og gummihandsker, ser de en film med en forsker fra Novonesis, som forklarer om svampene, og hvordan de er alle mulige steder i naturen.
De to elever Zaynah og Lauge er i gruppe sammen. Begge er helt klar og kravler gerne ind mellem træer og buske for at finde de bedste steder langs en lille sø, hvor der gror mange forskellige slags svampe.
De to er enige om, at det er en god måde at få undervisning på.
”Det er sjovt, fordi vi er ude i naturen. Det er en anden måde at lære på”, siger Lauge.
Zaynah er enig.
"Man kan se tingene i virkeligheden, og det er mere interessant”, siger Zaynah.
De finder mange svampe og synes, det er sjovt at se, hvor forskellige svampene er både i udseende og hvordan de føles at røre ved.
Prøver, pipetter og petriskåle
Tilbage i klassen skal eleverne til at lave forsøg med det, de har fundet. Heldigvis er der alle de rigtige redskaber takket være Hillerød Kommunes parternskabsaftale med LIFE Fonden. De stiller nemlig materialer til rådighed, så eleverne kan lave ting, der ellers ikke ville være muligt på skolen. Og det har stor betydning, fortæller lærer Mia Holmbach Keil.
”Jeg oplever, at eleverne er super engagerede. Det gør noget ekstra, at der er noget lækkert materiale at arbejde med. Vi har jo ikke agargel liggende, så det giver lidt ekstra, at vi har fået det fra LIFE. Også det, at de kan se i videoerne, at det er sådan forskerne arbejder”, siger Mia Holmbach Keil.
Agargelen er et geleringsmiddel, som ligger i de petriskåle, eleverne skal lave deres forsøg i. De skal nemlig tage små prøver fra svampene, bladene, barken og hvad de ellers har, og lægge dem ned i petriskålene. Jordprøverne opløser de i vand og med en pipette kommer de et par dråber i skålene. Alt sammen bliver forseglet og omhyggeligt markeret, så de en uge senere kan se, hvordan svampene er vokset.
Men i petriskålene er også nogle små blåkorn. Hvis ellers eleverne har gjort det hele rigtigt, vil svampene producere enzymet cellulase, som vil klippe cellulosen i blåkornene i stykker, og de vil farve hele agargelen blå.
Formålet er, at eleverne prøver at ”høste” de enzymer, som bruges i industrien. Og helst på en måde, der engagerer eleverne. Og det gør det faktisk.
”Det har været sjovt at lave”, siger Zaynah, da timen er slut, og fortsætter:
”Det er kedeligt, når man bare skal skrive og læse om naturen. Her lærer man noget mere”.
”Ja. Jeg har mere lyst til at deltage i undervisningen,” supplerer Lauge.
Begge elever er spændt på, hvordan det ser ud, når de kommer tilbage til deres prøver en uge senere.
Partnerskab med LIFE
Hillerød Kommune har indgået en partnerskabsaftale med LIFE Fonden. LIFE undervisningsforløb har en undersøgelsesbaseret tilgang til naturfag.
Partnerskabsaftalen sikrer, at alle elever møder et LIFE undervisningsforløb flere gange i løbet af deres skoletid.