Billeder fra Hillerød

Vitaminer og mineraler

Det er vigtigt for barnets trivsel, at barnet i de første leveår får tilskud af vitaminer og mineraler.


 

D-vitaminer 

 

Sundhedsstyrelsen har ændret deres anbefaling om tilskud af D-vitamin til spædbørn, således at det nu anbefales, at spædbørn skal have D-vitamintilskud indtil de er 2 år gamle. De skal fortsat have 10 mikrogram (400 IE) D-vitamin (D-dråber) dagligt. Tidligst fra de er 1½ år gamle kan D-vitamindråberne byttes ud med en daglig multivitaminpille der indeholder 10 mikrogram D-vitamin (400 IE), da der inden da er risiko for fejlsynkning. De skal ikke både have dråber og en vitaminpille.

 

Børn med mørk hud og/eller som går klædt, så kroppen oftest er tildækket om sommeren (lange ærmer, bukser/lange kjoler og tørklæde) skal som hidtil fortsætte med D-vitamin (400 IE) hele barndommen, fordi beklædning og hudpigmentering hæmmer dannelsen af D-vitamin ved soleksponering.

 

Baggrunden for at ændre anbefalingen er, at der forekommer enkelte tilfælde af engelsk syge (rachitis) i andet leveår. Rachitis skyldes D-vitaminmangel.

Yderligere oplysninger på Sundhedsstyrelsens hjemmeside: www.sst.dk

 

Jerntilskud  

Fra 6 mdr. til 1 år 

 

Jerntilskud svarende til 8,8 mg dagligt(se dosis på flasken)

eller 400 ml modermælkserstatning/vælling dagligt.

 


Fra barnet er 1 år og fremover

 

Hvis barnet får en god og varieret kost, er det ikke nødvendigt med vitamintilskud.

 

Hvis man derimod har et barn som spiser ensidigt, er meget småtspisende, eller ofte er syg, kan det være en god ide at give et vitamintilskud.  

 

Hvis du er i tvivl om, hvorvidt dit barns kost er tilstrækkelig, kan du tale med din sundhedsplejerske eller læge om det.

Kontakt
Hillerød Kommunes logo